ניהול עיזבון

תוכן עניינים

מינוי מנהל לעיזבון - עלות כספית שרווח גדול ממנה בצדה

אדם העתיד להותיר אחריו עיזבון מורכב, הכולל רכוש רב, מגוון וייחודי, או יורשים רבים, מומלץ שישקול מינוי מנהל לעיזבון שלו ולהורות על כך עוד בצוואתו. גם אם המוריש לא מינה מנהל עיזבון בעצמו, יורשיו יכולים להסכים ביניהם על מינוי שכזה.
תפקיד מנהל העיזבון הוא להעביר את הרכוש בצורה מסודרת ליורשים. עליו לוודא שהעיזבון ו/או פירותיו יחולקו ביניהם כפי שנקבע בהוראות צו קיום הצוואה או על פי חוק הירושה, מבלי שיאבד את ערכו, ובאופן שיביא למימוש מלא של רצון המוריש וצרכי היורשים.
נכון אמנם שעלות שכר הטירחה של מנהל עיזבון מקצועי גורעת מן הירושה. אך ניהול שגוי ולא מקצועי של העיזבון, על ידי יורשים החסרים את הכלים או הידע לשם כך, עלולים להוביל להפסדים גדולים אף יותר.

מדוע?

ניקח לדוגמה אדם שהצליח בחייו, וצפוי להותיר אחרים עסקים רבים ושונים, וכן הון בורסאי כזה או אחר בארץ ובעולם, בעלות על נכסי נדל״ן גדולים ועוד. מדובר בעיזבון הדורש ניהול יומיומי שוטף – הן בשימורו ובפיתוחו והן בחלוקת התשואות שיש ממנו בין היורשים.

יורשים שלא יידעו לנהל נכון את הרכוש, עשויים למהר לפדות אותו במקום להנות מהתשואות עליו, או לקבל החלטות ניהוליות שגויות בעסקים השונים ולהביא לירידה בערכם ואף להכניס את עצמם לחובות או לסכסוכים משפטיים ארוכים ויקרים אלה עם אלה.

מנהל עיזבון, לעומת זאת, יופקד על הטיפול המקצועי השוטף של העיזבון, על הנכסים השונים המרכיבים אותו. מנהל העיזבון גם ידאג לחלוקת הרווחים ליורשים השונים בהתאם למה שנקבע בצו הירושה. ייתכן שהוא אף יאתר כספים או נכסים שמשפחת הנפטר לא ידעה על קיומם, או שהניהול המקצועי של העיזבון יישא רווחים ותשואות גדולים אף מאלה שהמוריש שיער לעצמו.

ניהול עיזבון מקצועי מסייע בשמירת מורשתו של הנפטר

ניהול שגוי או כושל של העיזבון אינו מתבטא רק בהפסדים כספיים ליורשים, אלא גם בפגיעה אפשרית במורשת העסקית שמבקש המוריש להותיר אחריו. חשבו למשל על אדם שהקים מאפס עסק מצליח, שהקמתו ואז תפעולו דרשו ממנו לצבור לאורך השנים ניסיון וידע מומחי. עם הזמן, אותו אדם צפוי גם לצבור מוניטין רב והעסק יהפוך למפעל חיים של ממש, שכל גאוותו עליו, ולא סתם מקור פרנסה.

המוריש יבקש, מן הסתם, שלא רק שיורשיו ימשיכו להנות מרווחי העסק לאחר מותו, אלא שמפעל חייו, על המוניטין והידע המומחי שנצברו בו, ימשיך להתקיים גם הוא. מנהל עיזבון מומחה יידע לקבל את ההחלטות הטובות ביותר שיאפשרו לממש את רצונות המוריש. למשל, מינוי מומחים בתחום שימשיכו בהפעלת העסק לפי מורשתו של המקים תוך שמירה על רווחיותו לטובת היורשים.

ניהול עיזבון מרובה יורשים

למינוי מנהל עיזבון חשיבות רבה גם במקרים של עיזבון מרובה יורשים. ניקח לדוגמה אדם שהותיר אחריו אוסף אמנות גדול, שאסף כל חייו ושכל גאוותו עליו, וכן, נכס מקרקעין גדול, הכולל בתוכו מספר רב של חנויות, דירות, מחסנים ושטחים לא בנויים. נניח כי אותו אדם הותיר אחריו עשרה יורשים וקבע בצוואתו כי העיזבון יחולק ביניהם בצורה שווה. או – ייתכן אף שקבע מראש את חלקו היחסי של כל אחד מהם בעיזבון.

מכאן, שכל אחד מהיורשים הופך לבעלים חלקי בכל אחד מהנכסים. כיצד ניתן לנהל ירושה כזו? כיצד ניתן לעקוב אחרי הניהול השוטף של העיזבון ולקבל החלטות ניהוליות בין 10 יורשים שונים שלכל אחד מהם משקל שונה בהחלטה? לוודא שכל אחד מהיורשים מקבל את חלקו היחסי? לבדוק מה ערכה התרבותי – ולא רק הכלכלי – של כל יצירה באוסף האמנות, ולוודא שהאוסף ימשיך להתנהל וערכן התרבותי של היצירות בו לא ייפגע?

מינוי מנהל לעיזבון הוא הפתרון!

מנהל העיזבון אמון על חישוב הערך המדויק של כל אחד מהנכסים, תוך בחינת שיקולים כלכליים וחוקיים עתידיים שונים, כמו מיסוי שיוטל על כל נכס לאחר מכירתו בנפרד. ומאחר ושכר הטירחה שלו נגזר כאחוזים משווי הירושה הכולל, יש לו אינטרס משותף ברור עם היורשים להגדיל ולמקסם את שווי העיזבון.

בהמשך, מנהל העיזבון יוודא שלא יהיו עיכובים במימוש הירושה, שעשויים להביא לירידת ערכם של הנכסים השונים הכלולים בה, וכי היצירות תרבותיות שערכן התרבותי לא יסולא בפז, אך ערכן הכלכלי אינו גבוה, לא יאבדו או ייזרקו סתם כך, אלא יועברו למוזיאונים, גלריות או אוספי אמנות אחרים.

מנהל העיזבון אף יהיה אמון על התקשורת המלאה בין היורשים, שהיא הכרחית לצורך ניהול נכון ומפוקח של הירושה. זאת, במיוחד אם היורשים לא מצויים בקשר בעצמם, או מתגוררים במקומות שונים בארץ ובעולם.

לאור כל אלה, החשיבות של מינוי של מנהל לעיזבון במקרים של עיזבון מורכב או של ריבוי יורשים היא ברורה. כולם מרוויחים מכך – היורשים, שממקסמים את ירושתם, והמוריש, שכל רצונותיו מתממשים על הצד הטוב ביותר.

משרד עורכי דין איתיאל היקרי מתמחה בניהול עזבונות ובדיני צוואות וירושה, על האספקטים החוקיים והכלכליים שלהם.

אנחנו כאן בשבילכם

לשיחת ייעוץ חינם
התקשרו כעת

הצהרת נגישות

מתן שירות לאנשים עם מוגבלויות הוא בחשיבות עליונה מבחינתנו ואנו עושים ככל שמתאפשר לנו בעניין הנגשת האתר שלנו.

רמת הנגישות באתר

האתר עומד בתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), התשע"ג 2013 ברמת AA.

האתר מקיים את הוראות מסמך WCAG2.0 מאת ארגון W3C.

להלן הקווים אשר מנחים אותנו, והתאמות הנגישות שביצענו באתר

 • האתר מותאם לצפייה בדפדפנים הפופולריים גם באמצעות מחשב וגם באמצעות טלפון נייד.
 • הניווט באתר פשוט, ידידותי וברור.
  תכני האתר כתובים בצורה מסודרת ובאופן ברור ומפורט.
 • האתר מותאם למגוון גדלים של מסכים ורזולוציות.
 • הדפים באתר בעלי מבנה פשוט וידידותי לגולשים.
 • לתמונות באתר יש הסבר טקסטואלי חלופי (Alt Text).
 • האתר מאפשר שינוי גודל תצוגה על ידי שימוש במקש Ctrl וגלגלת העכבר.
 • אין באתר שימוש בטקסט מהבהב או באלמנטים לא ברורים.

צבעי האתר מנוגדים בצורה מצוינת וברורה.​

למרות מאמצינו להנגיש את האתר, עלולים להיות פרטים שלא הונגשו בצורה מושלמת או שטרם הונגשו.

אם נתקלתם בפרט כזה – אנא אל תהססו לפנות אלינו במייל: eetiel@eetiel-law.co.il

אנו נמשיך לפעול למען הנגשת האתר ככל יכולתנו.

הצהרת נגישות עסק
העסק מונגש לבעלי מוגבלויות באופן הבא:
 • חניה נגישה
 • העסק נותן שירות בבית הלקוח או במקום אחר מונגש לבחירת הלקוח
דילוג לתוכן