דיני משפחה

תוכן עניינים

על חשיבות הייעוץ והליווי המשפטי המתמחה בדיני משפחה

נישואין? גירושין? ירושה וצוואה? ייעוץ וליווי משפטיים מעורך דין המתמחה בדיני משפחה יסייעו לכם למנוע או להפחית מחלוקות משפחתיות ומשפטיות ולהקל עליכם ברגעי המשבר של החיים.
 
דיני משפחה הם אחד התחומים המורכבים והרגישים ביותר של העולם המשפטי. המשפחה היא מעגל האנשים הקרובים ביותר לכל אדם. היחסים במשפחה הם יחסי אהבה וקירבה והחוק היבש נדמה כנטע זר בהם. הוא נתפס ניסיון להסדרה פורמלית של יחסי אמון רגשיים.
 
יחד עם זאת, כל משפחה עשויה לחוות רגעי משבר כמו מחלה קשה, אובדן צלילות דעת או מוות של אדם קרוב, וכן פרידה וגירושין. רגעי משבר אלה מהווים טלטלה נפשית וכלכלית עבור כל הנוגעים בדבר – בני הזוג שנפרדו וילדיהם, ובן או בת הזוג וילדיו של אדם שנפטר. הם עשויים גם להוביל למחלוקות משפחתיות ומשפטיות קשות וסכסוכים ארוכי שנים הקורעים את המרקם המשפחתי. במצבי משבר אלה, דיני המשפחה עשויים לשמש כעוגן חזק במיוחד להיאחז בו.

במה עוסקים דיני משפחה?

דיני משפחה עוסקים בכל המחלוקות המשפטיות העלולות לצוץ בחייה של משפחה – בעיקר בכל הקשור לגירושין ועיזבונו של אדם שנפטר.

בהליכי נישואין וגירושין דיני משפחה מתייחסים לכל המחלוקות העשויות לצוץ בהם – הן לגבי הרכוש המשותף הנצבר במהלך הנישואין וחלוקתו בעת גירושין, והן בכל הקשור למשמורת על הילדים והדאגה לרווחתם הנפשית והכלכלית לאחר גירושין. בכל הנוגע לענייני ירושה, החוק קובע בצורה ברורה כיצד יחולק עזבונו של אדם בין בני משפחתו השונים, על פי דרגת קירבתם אליו, ומתוך הבנה שלאחר מותו, יש לדאוג לרווחתם הכלכלית של בני המשפחה שהיו תלויים בו כלכלית.

ענייני משפחה דנים גם בסוגיית מינוי אפוטרופוס ומתן הוראות מקדימות בדמות "יפוי כח מתמשך" בדבר רצונו של אדם לעניין גופו ורכושו עת שלא יוכל לקבל החלטות עבור עצמו ויוכרז כבלתי כשיר משפטית.

כל אלו הם כלים משפטיים המסייעים לבני המשפחה להסדיר את ענייניהם בעת המשבר עצמו ולסייע להם להתגבר עליו בדרך הטובה ביותר שאפשר.

דיני משפחה - דינים הצופים פני עתיד

יחד עם זאת, תחום דיני המשפחה מציע גם כלים משפטיים רבים, המאפשרים לבני המשפחה להיערך לרגעי משבר שנים רבות לפני שהם קורים. הבולטים ביותר בכלים אלה הם  צוואה, הסכמי ממון, הסכמי ידועים בציבור, ויפוי כח מתמשך.

מדוע כדאי לערוך צוואה ומהי חשיבות הניסוח המדויק שלה?

חלוקת עזבונו של אדם שנפטר עשויה לגרום לסכסוכים משפטיים ומשפחתיים שהחלוקה הקבועה בחוק לא תמיד יכולה למנוע. במיוחד אמורים הדברים באדם המותיר אחריו רכוש, אשר לעיתים מורכב מנכסים שונים ומגוונים.

תמיד ישנם בני משפחה המרגישים שהם זכאים לנתח גדול יותר בירושה מזה שקיבלו על פי חוק. אחרים טוענים שכוונת המוריש היתה להותיר להם נכס כזה או אחר, או שהם מי שראויים לקבל אותו (למשל, עסק מסוים, עזבון הכולל יצירות אמנות וכדומה). לא אחת קורה שאחד מהילדים טוען שאחיו ואחיותיו זכו לתמיכה כלכלית גדולה יותר מההורה שנפטר בעת שהיה בחיים, ולכן להם מגיע לקבל יותר לאחר מותו.

בני משפחה אלה עשויים לפנות לבית המשפט ולנהל קרב משפטי על העזבון. מדובר בהליך ארוך שנים, הגורם להפסדים כלכליים לכל היורשים בשל עלויותיו, והגורם לקרעים קשים בין בני המשפחה, קרעים שלא תמיד ניתן לאחותם.
 
עריכת צוואה יכולה למנוע כל זאת. ראשית, היא מאפשרת לאדם להביע את רצונו באיזה אופן יחולק רכושו, ולמי בדיוק, לאחר מותו. הוא יוכל, למשל, להוריש יותר לילד שעדיין לא נישא, משום שלאחיו ואחיותיו הוא סייע כלכלית לאחר שנישאו והקימו את ביתם. הוא יוכל להורות כי קרוב משפחה המתמחה בניהול יקבל את הבעלות על העסק או את האחריות על ניהולו, והאחרים ייהנו מהפריות הכלכליים.

מעבר לכך, גם אם יהיה מי שייצא לא מרוצה, צוואה יכולה ברוב המקרים למנוע ממנו את האפשרות להכניס את המשפחה כולה לסכסוך משפטי. זאת, משום שהחוק שם ערך עליון על הצורך ליישם רצונו של המוריש, ומאפשר לערער על צוואה רק כאשר הניסוח שלה עמום, נתון לפרשנות או כאשר עולה ספק האם היא משקפת את רצונו של המוריש או שייתכן שלא נערכה כדין.

מדוע לערוך הסכם ממון?

בעבר, הסכמי ממון שנחתמו לפני הנישואין או במהלכם נתפסו כפגיעה של ממש בנישואין, כנטע זר שאינו במקומו בין בני זוג אוהבים. אך בשנים האחרונות, ככל ששיעור הגירושין עולה, יותר ויותר זוגות מעדיפים להסדיר מראש, לפני הנישואין או במהלכם את נושא חלוקת הרכוש, ולעתים אף את המשמורת על הילדים, חינוכם וגובה דמי המזונות שיהיו דרושים לכלכלתם.

 
לסיכום, לעריכת הסכם ממון מספר יתרונות.
ראשית, הוא מאפשר לבני הזוג לדבר ביניהם בצורה גלויה על עניינים שונים שהם חשובים להמשך חייהם המשותפים, ולסייע להם לתכנן אותם יחד. שנית, הסכם ממון מאפשר לדון בכל אלה כשהאהבה והאמון שוררים בין בני הזוג. לבסוף, הסכם ממון חוסך את המאבקים המשפטיים ההופכים את תקופת הגירושין הרגישים גם כך לקשה עוד יותר.

מהי חשיבותו של הסכם ידועים בציבור?

ידועים בציבור הם בני זוג המקיימים משק בית משותף, ולעתים אף מגדלים ילדים משותפים, אך אינם נישאים. בין אם מדובר במי שהחל את פרק ב' בחייו, מי שבוחר שלא להינשא מטעמים עקרוניים או מי שאינו מורשה להינשא מטעמי דת או נטייה מינית – בכל המקרים, הסכם ידועים בציבור מסייע להסדיר את ענייני הרכוש של בני הזוג – זה המשותף וזה שהביאו עמם ליחסים.

ייעוץ וליווי משפטי מומחה בכל שלב בחיים

עורך דין המתמחה בדיני משפחה, מכיר את סעיפי החוק השונים ויודע לייעץ בכל מקרה ומקרה, בהתאם לנסיבות המקרה. כבעל ניסיון, עורך הדין יפרוס בפניכם את האפשרויות השונות והמשמעות של כל אפשרות. הוא יאפשר לכם לקבל החלטות מושכלות, בין אם בענייני רכוש ובין אם בענייני משמורת וילדים.
 
מהיכרותו את התחום עורך דין המתמחה בדיני משפחה יוכל לצפות פני עתיד – אילו סכסוכים עשויים לצוץ וכיצד ניתן למנוע אותם בהתאם לסיפורה של כל משפחה בנפרד. ואם נאלצתם לבחור בהליך משפטי – הוא יידע כיצד לנהל אותו באופן שימקסם את זכויותיכם בבית המשפט או בית הדין, מצד אחד, ויפגע כמה שפחות במרקם המשפחתי, מצד שני.

אנחנו כאן בשבילכם

לשיחת ייעוץ חינם
התקשרו כעת

הצהרת נגישות

מתן שירות לאנשים עם מוגבלויות הוא בחשיבות עליונה מבחינתנו ואנו עושים ככל שמתאפשר לנו בעניין הנגשת האתר שלנו.

רמת הנגישות באתר

האתר עומד בתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), התשע"ג 2013 ברמת AA.

האתר מקיים את הוראות מסמך WCAG2.0 מאת ארגון W3C.

להלן הקווים אשר מנחים אותנו, והתאמות הנגישות שביצענו באתר

 • האתר מותאם לצפייה בדפדפנים הפופולריים גם באמצעות מחשב וגם באמצעות טלפון נייד.
 • הניווט באתר פשוט, ידידותי וברור.
  תכני האתר כתובים בצורה מסודרת ובאופן ברור ומפורט.
 • האתר מותאם למגוון גדלים של מסכים ורזולוציות.
 • הדפים באתר בעלי מבנה פשוט וידידותי לגולשים.
 • לתמונות באתר יש הסבר טקסטואלי חלופי (Alt Text).
 • האתר מאפשר שינוי גודל תצוגה על ידי שימוש במקש Ctrl וגלגלת העכבר.
 • אין באתר שימוש בטקסט מהבהב או באלמנטים לא ברורים.

צבעי האתר מנוגדים בצורה מצוינת וברורה.​

למרות מאמצינו להנגיש את האתר, עלולים להיות פרטים שלא הונגשו בצורה מושלמת או שטרם הונגשו.

אם נתקלתם בפרט כזה – אנא אל תהססו לפנות אלינו במייל: eetiel@eetiel-law.co.il

אנו נמשיך לפעול למען הנגשת האתר ככל יכולתנו.

הצהרת נגישות עסק
העסק מונגש לבעלי מוגבלויות באופן הבא:
 • חניה נגישה
 • העסק נותן שירות בבית הלקוח או במקום אחר מונגש לבחירת הלקוח
דילוג לתוכן