איתיאל היקרי - משרד עורכי דין
 
 
 
צרפתית
 
התקשרו עכשיו Appelez maintenant
 
 
 
 
 
 
073-7606100
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לקבלת ייעוץ ראשוני חינם
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Google my business
 
Facebook
 
 
 

משמורת ילדים ומזונות בגירושין

 
 
 
 
 
 

משמורת ומזונות ילדים בגירושין

 
ישנה זיקה הדוקה בין המשמורת על הילדים לבין גובה דמי המזונות והמדור, ולאחרונה אף לזהות ההורה שעתיד לשלם אותם.
החוק בישראל קובע כי ההורים הם המשמורנים של ילדיהם עד גיל 18. פירושו של דבר שלהורים אחריות חוקית לדאוג לכל צרכיו מכל סוג של הילד - מזון, לבוש, קורת גג, טיפול רפואי ועוד. בנוסף, מתוקף היותם משמורנים, מוטלת על ההורים האחריות להחליט על חינוכו של הילד, ולקבל עבורו החלטות משמעותיות רבות אחרות בנוגע לבריאותו הפיזית והנפשית, הסביבה החברתית שבה יגדל, דתו, ועוד.
 
 
 
 
 
בעת גירושין, כשההורים עוברים להתגורר בבתים נפרדים, גם המשמורת, והאחריות שבאה עימה, נחלקת ביניהם – אך לא תמיד באופן שווה.

בכל הקשור לקבלת החלטות על חייו, חינוכו ובריאותו של הילד, האחריות נותרת ומוטלת על שני ההורים כאחד, ללא קשר לזמני השהייה של הקטין אצל כל אחד מהם או לגובה הכנסותיהם ו/או מצבם הכלכלי.

לעומת זאת, בכל הקשור להוצאות הכספיות שמטרתן לדאוג לצרכיו החומריים, הנוהג הוא שונה. ההוצאות הכספיות מגולמות בשלושה סעיפים שונים, ובכל אחד מהם חלוקת האחריות בין ההורים היא שונה, ובדרך כלל אינה שוויונית. שני הסעיפים הראשונים הם דמי מזונות, המכסים את הוצאות הגידול של הילד, ודמי מדור, שמטרתם לכסות את עלויות מקום המגורים של הילד ולהבטיח שרמת החיים שבה היה מורגל בעת הנישואין לא תרד (למשל, גודל הדירה, סביבת המגורים וכדומה). הסעיף השלישי הן הוצאות מיוחדות והוצאות חינוך, המתייחסות להוצאות שלא ניתן להעריך מראש את גובהן.

 
 

ההורה שאינו משמורן בדרך כלל ישלם דמי מזונות ומדור להורה המשמורן

 
 
 
השאלה מי יישא בתשלום מזונות הילדים ודמי המדור קשורה באופן הדוק לשאלת המשמורת -כלומר, מי מההורים נקבע כמשמורן הראשי, ומכאן שהילד שוהה אצלו מרבית הזמן. בדרך כלל נהוג שההורה שאינו המשמורן, כלומר, מי שהילדים שוהים אצלו פחות זמן, משלם מזונות ילדים ודמי מדור להורה המשמורן, אשר מטבע הדברים חלקו בהוצאות של גידול הילדים גדול יותר, ויש לו פחות זמן, יחסית, לעשות למען פרנסתו.

הסכום שבתי המשפט נוהגים לפסוק כדמי מזונות נע בדרך כלל בין 1250 ל-1400 שקל עבור כל ילד, אלא אם ההורים הסכימו ביניהם על סכומים גבוהים יותר, או שהנסיבות הכלכליות של משפחה ספציפית הצדיקו קביעת סכום נמוך או גבוה יותר.

בכל הקשור לדמי מדור, ההורה המשמורן זכאי בדרך כלל לקבל מההורה האחר כ-30 אחוז מעלויות המדור כשמדובר בילד אחד, 40 אחוז מהעלויות כשלהורים שני ילדים, ו-50 אחוז מעלויות המדור כשמדובר בשלושה ילדים ויותר.

חשוב לדעת! בקביעת גובה דמי מזונות והמדור שישלם הורה אחד לאחר נשקלות גם יכולות ההשתכרות של שני ההורים – זה שנדרש לשלם אותם וזה שמקבל אותם – וכן הסדרי הראייה בפועל – כלומר, משך הזמן שהילד שוהה אצל כל אחד מההורים בפועל. כמו כן נשקלים גם שינויים בתא המשפחתי החדש של מי מהצדדים, הקמת משפחה חדשה על ידי מהם, ועוד. שיקולים אלה הופכים למרכזיים יותר ויותר בבתי המשפט לענייני משפחה מאז 2017, ומיד נסביר מדוע.
 
 

הוצאות מיוחדות והוצאות חינוך מתחלקות על פי רוב בין ההורים שווה בשווה

 
 
כאשר מחשבים את צרכיו הכלכליים של הילד, ישנו סעיף שלישי של הוצאות מיוחדות והוצאות חינוך. אלו הוצאות שלא ניתן להעריך את גובהן מראש, והן נקבעות לפי העלות שלהן בפועל. מדובר בהוצאות כמו טיפול פסיכולוגי, משקפיים או תרופות מיוחדות, טיפולי חירום וכדומה. בסעיף זה נכללות גם הוצאות עבור קייטנות, חוגים, מעון יום או צהרונית וכדומה.

הנוהג הוא שאת ההוצאות האלה ההורים חולקים ביניהם באופן שווה, ללא קשר לגובה ההכנסה של כל אחד מהם, ונהוג לכנותן במונח "מחציות".

 

ניתן להפחית ו/או להגדיל דמי מזונות ילדים / דמי מדור

 
גם כאשר הסכם הגירושין נחתם והופעל במשך מספר שנים, ייתכנו נסיבות שיצדיקו את הפחתת או הגדלת גובה דמי המזונות. בתי המשפט נוהגים להסכים לכך במשורה. למשל, במקרים שבהם האב איבד את יכולת ההשתכרות שלו בעקבות תאונת עבודה, או שיכולת ההשתכרות של האם גדלה בצורה משמעותית, או שהיא עברה להתגורר בדירתו של בן זוגה החדש, והוצאות המדור שלה פוחתות, וכדומה. במקרים כאלה ניתן לפנות לבית המשפט ולבקש לפתוח את הסכם הגירושין על מנת לשנות את גובה דמי המזונות ודמי המדור.

בשנת 2017 נוספה עילה נוספת. עד אז, הנוהג היה שהאב אחראי לתשלום דמי המזונות והמדור – בלי קשר לשאלת המשמורת, הסדרי הראייה בפועל, וגובה ההכנסות שלו ושל האם. בשנת 2017 קבע בית המשפט העליון כי במקרים של ילדים מעל גיל 6, שגרים אצל כל אחד מההורים מחצית מהזמן (כלומר, המשמורת עליהם בפועל היא משותפת), גובה דמי המזונות ייקבע ביחס ובהתאמה לגובה ההכנסות של ההורים.

אמנם, לא מדובר בחוק, אלא בהלכה שנפסקה על ידי בית המשפט העליון, אך היא פרצה את הדרך וקבעה הלכה שהיא בבחינת הנחיה לבתי במשפט בארץ כי יש לפרש את הזיקה בין המשמורת לבין גובה דמי המזונות בצורה שונה ממה שהיה נהוג עד אז. במלים אחרות, ככל שהמשמורת על הילדים היא משותפת, והכנסות ההורים דומות או קרובות, כך עולה הסיכוי שבית המשפט יאשר הסכמי גירושין שבהם דמי המזונות מופחתים, או שהאב לא ישלם דמי מזונות כלל. במקרים אחדים גם התקבלו הסכמים שבהם האם היא זו שנדרשה לשלם דמי מזונות לאב, משום שהילדים מתגוררים אצלו מרבית הזמן.

כל זאת אמור גם בהסכמי גירושין שנחתמו לפני הפסיקה המהפכנית הזאת, כאשר זמני שהייה שווים והכנסות דומות יכולות להוות עילה מוצדקת להגשת בקשה להפחתה או הגדלה של דמי המזונות.

 

זיכרו - המטרה היא תמיד טובת הילד

 
בסופו של יום, מטרת דמי המזונות והמדור היא לדאוג לטובת הילד, שלומו ורווחתו לאחר שהוריו בחרו להתגרש. לוודא שהורה שהוא משמורן ואמון על הדאגה היומיומית לילד, לא ימצא עצמו חסר יכולת לכלכל אותו. מצד שני, חשוב שההורה שאינו משמורן יוכל לכלכל את עצמו.

ייעוץ משפטי, אצל עורך דין הבקי בדיני משפחה בכלל, ודיני גירושין בפרט, יאפשר לכם לקבל את ההחלטה המושכלת הן בנושא המשמורת והן בנושא המזונות ודמי המדור, באופן שיתחשב בו בזמן ביכולותיכם הכלכליות ובטובתו של הילד.


משרד עורכי דין איתיאל היקרי מתמחה בייעוץ, ליווי וניהול הליכי גירושין, הליכי פירוק שיתוף וניסוח הסכמי גירושין.

 

 

אנחנו במשרדו של עו"ד איתיאל היקרי מנוסים בתחום דיני משפחה
ונשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה.

 
 
צרו קשר עם המשרד לקבלת ייעוץ ראשוני חינם: 073-7606100
 
 
 
 
השאירו פרטים וצוות המשרד יחזור אליכם בהקדם
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך